Notice: Undefined index: secbd_text_secword in /home/user2081290/www/omcnt.by/wp-content/plugins/wordpress-importir/wordpress-importir.php on line 418

Пасяджэння журы адкрытага  конкурсу народнага танца ”Паазерскія тапаткі“ у межах Міжнароднага свята традыцыйнай культуры ”Браслаўскія зарніцы“ :                                       

Аўтар admin

                                  

Баркевіч Галіна Фёдараўна – намеснік начальніка ўпраўлення культуры Віцебскага аблвыканкама; 

Шылкіна Алена Міхайлаўна – дацэнт кафедры харэаграфіі Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта культуры і мастацтваў, старшыня журы;

Лабука Кацярына Пятроўна – дырэктар ДУ ”Віцебскі абласны метадычны цэнтр народнай творчасці“;

Канапацкая Алена Анрэеўна – старшыня цыклавой камісіі харэаграфічных дысцыплін  УА ”Віцебскі дзяржаўны каледж культуры і мастацтваў“;

Баландзіна Валерыя Валер’евна – выкладчык харэаграфічных дысцыплін УА ”Віцебскі дзяржаўны каледж культуры і мастацтваў“;

Панэ Вольга Рыгораўна  – галоўны балетмайстар ДУ ”Віцебскі абласны метадычны цэнтр народнай творчасці“;

Вішнеўская Валянціна Афанасьеўна  – настаўнік харэаграфіі ДУА ”Гімназія №3 г. Віцебска імя А.С. Пушкіна“

       У межах Міжнароднага свята традыцыйнай культуры ”Браслаўскія зарніцы“ 5 чэрвеня 2022 год адбыўся ІІ адкрыты конкурс народнага танца.

       Агляд-конкурс праводзіцца з мэтай папулярызацыі, аднаўлення і захавання танцавальнай спадчыны беларускага народнага танца, народна-сцэнічнага танца; павышэння ўзроўню выканаўчага майстэрства ўдзельнікаў харэаграфічных калектываў і папаўнення іх рэпертуару, развіццё танцавальнага руху, падтрымка і ўдасканаленне дзейнасці харэаграфічных калектываў.

У  конкурсе прымалі ўдзел 18 вядучых аматарскіх  харэаграфічных калектыва народна-сцэнічнага, якія маюць званне ”Заслужаны“, найменне ”народны/ўзорны аматарскі калектыў“ з г.Віцебска.Полацка,Наваполацка  і іншых раёнаў Віцебскай вобласці, Гомельскай, Магілеўскай абласцей Рэспублікі Беларусь, г. Смаленска і г.Вялікія Лукі  па наступных намінацыях:

 –   ”Народны танец“;

  • ”Беларускі народны танец“;
  • ”Народны танец у сучаснай інтэрпрэтацыі“;

“Паазерскія тапаткі”

Харэаграфічныя калектывы (удзельнікі)

  1. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны харэаграфічны ансамбль ”Зорька“ ДУ ”Цэнтр культуры ”Віцебск“, кіраўнік Наталля Чарнюк

2. Узорны ансамбль танца ”Гарэза“ ДУ ”Цэнтр культуры ”Віцебск“ кіраўнік Ірына Пятроўская

3. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны ансамбль танца ”На ростанях“ УА ”Віцебскі дзяржаўны каледж культуры і мастацтваў“ кіраўнік Сяргей Ракоўскі

4. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны ансамбль танца ”Лявоніха“ ДУ ”Цэнтр культуры ”Віцебск“ кіраўнік Вольга Аглоблева

5. Народны ансамбль танца ”Віцябчанка“ УА ”Віцебскі дзяржаўны тэхналагічны ўніверсітэт“ кіраўнік Рына Рынейская

     6. Народная студыя сучаснага танца УА ”Віцебскі дзяржаўны каледж культуры і мастацтваў“ кіраўнік Ірына Бухавецкая

    7. Узорны танцавальны калектыў ”Забава“ ДУА ”Полацкая дзяржаўная гімназія № 1 імя Ф.Скарыны“ кіраўнік Святлана Круцёнак

8. Народны вакальна-харэаграфичны ансамбль ”Свяціца“ ДУК “Расонскі раённы Цэнтр культуры і мастацкай творчасці, кіраўнік Лідзія Задзвінская

9. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны вакальна-харэаграфічны ансамбль ”Камарыкі“ імя Чэслава Клячко ААТ ”Палац культуры ”Нафтан“, кіраўнік Святлана Багаслаў

10. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны вакальна-харэаграфічны ансамбль ”Яблынька“ Дзяржаўнай установы культуры ”Гарадоцкі гарадскі Дом культуры“ кіраўнік Дзіна Сцяпанава , Балетмайстар-пастаноўшчык Наталля Тарасава

11. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны тэтрр танца ”Прэм’ер – Спонайд“ ДУК ”Цэнтр культуры ”Полацк“ кіраўнік Вераніка Навіцкая

12. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны харэаграфічны ансамбль ”Карнавал“ УП ”Віцебскаблгаз“ кіраўнік Ирына Бухавецкая

13. Харэаграфічны ансамбль ”Прэм’ера“ УП ”Віцебскаблгаз“, кіраўнік Аляксандр Верамьёў

14. Танцавальны калектыў ”Смайл“ ДУК ”Ліозненскі ЦКС“ ”Раенны цэнтр культуры“, кіраўнік Яўгенія Цыганкова

15. Заслужаны калектыў народнай творчасці харэаграфічная студыя ”Васільковая краіна“ Абласная дзяржаўная бюджэтная ўстанова культуры ”Культурна-дасугавы цэнтр ”Губернскі“ г. Смаленск, кіраўнік Алена Казюра

16. Узорны харэаграфічны калектыў ”Жемчужина“ МБУК ”ГДК ім.Леніна“, г.Вялікія Лукі, кіраўнік Анна Місун

17. Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны харэаграфічны ансамбль ”Рунь“ УК ”Магілёўскі гарадскі Цэнтр культуры і вольнага часу“, кіраўнік Яўген Саўчанка

18. Театр народнай песні і танца АГБАУ ВА “Смаленскі дзяржаўны інстытут мастацтваў”, кіраўнік Кацярына Чаранкова, балетмайстар Святлана Юшына

       На конкурс былі прадставліны больш за 40 конкурсных нумароў, харэаграфічных пастановак,  па якім журы вызначыла наступныя месцы:

Усім ўдзельнікам конкурсу ДЫПЛОМЫ ”За зберажэнне і папулярызацыю танцавальнай спадчыны“

ГРАН-ПРЫ Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны харэаграфічны ансамбль ”Зорька“ ДУ ”Цэнтр культуры ”Віцебск“, кіраўнік Наталля Чарнюк

                   І намінацыя  :     Беларускі народны танец“

Лаўрэат  I ступені Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны вакальна-харэаграфічны ансамбль ”Камарыкі“ імя Чэслава Клячко ААТ ”Палац культуры ”Нафтан“, кіраўнік Святлана Багаслаў

Лаўрэат  I ступені Харэаграфічны ансамбль ”Прэм’ера“ УП ”Віцебскаблгаз“, кіраўнік Аляксандр Верамьёў

           Лаўрэат  IІ ступені Театр народнай песні і танца АГБАУ ВА “Смаленскі дзяржаўны інстытут мастацтваў”, кіраўнік Кацярына Чаранкова, балетмайстар Святлана Юшына

           Лаўрэат  IІ ступені Узорны ансамбль танца ”Гарэза“ ДУ ”Цэнтр культуры ”Віцебск“ кіраўнік Ірына Пятроўская

Лаўрэат  IІІ ступені Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны харэаграфічны ансамбль ”Рунь“ УК ”Магілёўскі гарадскі Цэнтр культуры і вольнага часу“, кіраўнік Яўген Саўчанка

Лаўрэат  IІІ ступені Узорны танцавальны калектыў ”Забава“ ДУА ”Полацкая дзяржаўная гімназія № 1 імя Ф.Скарыны“ кіраўнік Святлана Круцёнак

                   ІІ намінацыя  :  ”Народны танец“

Лаўрэат  I ступені Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны ансамбль танца ”На ростанях“ УА ”Віцебскі дзяржаўны каледж культуры і мастацтваў“ кіраўнік Сяргей Ракоўскі

Лаўрэат  I ступені Заслужаны калектыў народнай творчасці харэаграфічная студыя ”Васільковая краіна“ Абласная дзяржаўная бюджэтная ўстанова культуры ”Культурна-дасугавы цэнтр ”Губернскі“ г. Смаленск, кіраўнік Алена Казюра

Лаўрэат  IІ ступені Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны харэаграфічны ансамбль ”Карнавал“ УП ”Віцебскаблгаз“ кіраўнік Ирына Бухавецкая

Лаўрэат  IІ ступені   Узорны харэаграфічны калектыў ”Жемчужина“ МБУК ”ГДК ім.Леніна“, г.Вялікія Лукі, кіраўнік Анна Місун

Лаўрэат  IІІ ступені Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны вакальна-харэаграфічны ансамбль ”Яблынька“ Дзяржаўнай установы культуры ”Гарадоцкі гарадскі Дом культуры“ кіраўнік Дзіна Сцяпанава , Балетмайстар-пастаноўшчык Наталля Тарасава

ІІІ намінацыя  :  ”Народны танец у сучаснай інтэрпрэтацыі“

Лаўрэат  I ступені Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь народны ансамбль танца ”На ростанях“ УА ”Віцебскі дзяржаўны каледж культуры і мастацтваў“ кіраўнік Сяргей Ракоўскі

Лаўрэат  IІ ступені Народная студыя сучаснага танца УА ”Віцебскі дзяржаўны каледж культуры і мастацтваў“ кіраўнік Ірына Бухавецкая

Лаўрэат  IІІ ступені Заслужаны аматарскі калектыў Рэспублікі Беларусь узорны тэтрр танца ”Прэм’ер – Спонайд“ ДУК ”Цэнтр культуры ”Полацк“ кіраўнік Вераніка Навіцкая

ФОТО

ВАМ МОЖА БЫЦЬ ЦІКАВА